Yasemin Metin 0 Takipçi | 1 Takip
Kategorilerim

Ruhsal Gelişim

Kişisel Gelişim

Kanal Mesajı

Genel

Diğer İçeriklerim (9)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (0)

Korkular

2016-04-24 17:10:00
Korkular |  görsel 1

Çocukluğumdan beri hatırladığım sürelerde hep kedi ve köpekten korkmuşumdur. Yıllarca duyduğum söz benim bilinçaltı kalıbıma göre hiç bir anlam ifade etmiyormuş "korkma bir şey yapmaz"

Bu soru yerine sorulması gerekenler;
Korkmana neden olan şey ne?
Bu korkuyu hangi davranış için yapıyorsun?

Benim yetişkinlik dönemimdeki çoğu okuyana komedi gelecek bana kabus olan deneyimlerimin özeti.

Fabrikalarda çalıştığım için genelde fabrikalarda köpek oluyordu. O köpeklere alışana kadar yanımda hep birileri oldu. Köpekler yüzünden öğle yemeği yiyemediğim zamanlar oldu. Birinde köprü üzerinden geçerken karşıdan gelen köpeği görüp bariyerlerden atlayıp yolun karşısına bile geçtiğim zaman oldu.

Yapılan seanslar ve benim yaptığım çalışmalarla bir nebze olsun azalmıştı korkum hala dokunamam ve aynı evde hareketli bir köpekse kalamam.

Köpek korkumun yoğunlaştığı zaman benim ortaokul dönemime rastlıyor. Okula giderken sanırım o yılın ilk karı yağmıştı oturduğumuz yere yakın sahipli ama dışarıda dolaşan köpek vardı. Oradaki herkes bu köpek yaramaz olsun diye elinden geleni yapıyordu ve başarılı da olmuşlardı bu çalışmalarında. Köpekler karda oynamaya bayılırlar bizim haylaz Cincan da fazlasıyla seviyordu. Gün ışımış kar yağmış ve karşıdan biri geliyor işte oyun zamanı diye düşünüp bana doğru koşarak geliyor. Kimse yok ben ne yapacağımı bilmeden bilinçaltının kaç kurtul emrine uyup koşmaya başladım. Tabi ki Cincan'da koşuyor smile ifade simgesiBurada ortaya çıkan yanlızlık ilgisizlik duygusunu bir daha yaşamamak için köpek görünce kork eşleşmesini yapmış bilinçaltım. Yaşadığım diğer köpek kovalama deneyimlerini çekip bilgiyi pekiştirmiş. Bu çözümü bulmak için köpek korkusunu hangi davranış için yapıyorum sorusunu sorduğumda ilgi çekmek için cevabı geldi. Yine yok artık diye şaşırarak yerine sevgi yükledim.

Kedi korkumun temeli daha da farklıymış. Bulunca vay be sen neymişsin bilinçaltı dedim.

Kedilerin dokunacak mesafede yanımda olması beni korkutur ve tedirgin ederdi.

Burada hatırladığım en eski anım 4-5 yaşındayken babaannemin kedisini görmeyip hayvanın kuyruğuna basınca yaz günü bahçe ve oda içinde koşarak daire çizmemizdi. yine kedilerden korkmam gerektiğine dair pekiştireç oluşturan anılarım da sonraki süreçte oldu tabiki smile ifade simgesi

Bu hatırladıklarımla ilgili çalışmaları yaptım eh işte bir dönüşüm olmuştu. Bugün köpek korkusunun temel nedenini buldum bari kedi korkusunu da bulayım diye onun için de bu korkuyu yaşamama neden olan şey ne diye sorduğumda gelen cevap annemin küçükken beni hastalıktan korumak için kediden uzak durmam için konuştuğunu daha önce ailedekiler söylemişlerdi. Tabi burada ne denildi ben kediyi kucağımdan indirmezken korkuya dönüştü bilmiyordum. Çalışma esnasında annemin "kediye dokunma ölürsün" sesini duyunca anladım ki ben kedilerden hayatta kalmak için uzak duruyormuşumsmile ifade simgesi

Burada yazdıklarımda amacım ne bu zamana kadar bana sürekli aynı telkini veren insanları suçlamak ne de annemi suçlamak. Sadece birilerinin korkusu varsa o kişinin bilinçaltı kalıbını bulup onu bu korkudan özgürleştirmeniz için yönlendirmeniz.

Fiziksel ve psikolojik korkulardan özgürleştiğimiz bir yaşam bizimle olsun :)heart ifade simges

Yasemin Metin

8
0
0
Yorum Yaz